Za prací do Londýna? Můj zapeklitý příběh

prirodovedne muzeum v londyne
Za prací do Londýna? Můj zapeklitý příběh
(80%)2

Zhruba před dvěma roky jsme se s přítelkyní zvedli a vyrazili do Londýna za zkušenostma a hlavně za výdělkem. Nebylo to ale tak jednoduché, byla to naše první zahraniční zkušenost. Začali jsme tak, že jsme si určili 2 týdny na to, abychom si tam našli práci, jinak žepojedeme zpět. Takže jsem začal hledat ubytko na těch cca 14 dní. Už první zádrhel byl, když jsem uviděl ty ceny za ubytování. Naštěstí přišla přítelkyně, která našla agenturu Bohemia world, nabízející ubytování od jednoho měsíce a za výhodnou cenu. (nějakých 300liber na měsíc na osobu).

Moc jsme neváhali, napůjčovali si a vyrazili. Pak se stala osudová chyba. Kalkulovali jsme s těmi 300 librami plus jídlo tak 150 liber, nějaké cestovné 70 liber. Tímhle to pro mě haslo, přítelkyně si vzala o 200 liber navíc. Českých jsem si tedy vezl nějakých 15 000 Kč. Minus to ubytování a zbylo mi jen 220 liber (6000 Kč)…:/

Po příjezdu do Londýna

Hned den po příjezdu jsem si uvědomil, že nám to nemusí stačit a to zrovna, když jsme uviděli ceny jízdného. Za metro, podle časových zón chtěli cca 35 liber týdně! Za autobus 20 liber (což byla později tak trochu spása, až na to, že mi od dveří bytu do práce trvala cesta téměř 3 hodiny). Naštěstí jsme si to nemuseli kupovat měsíčně… Takže jsme si hned koupili týdenní jízdné, abychom si později řekli, že jsme mohli počkat, než si seženeme práci… Pokud do Londýna poletíte. Mohl by se vám hodit stručný popis jak se dostat z letiště do Londýna.

Dovolená v Londýně

Jídlo bylo relativně levné. Banán za 60 centů. Za den se tahle částka dala najít na zemi. Ehm… První týden jsme stejně jedli domácí zásoby (instantní nudle, nutela.. ty nudle jsem si tak znechutil, že jsem si je dal zas až o dva roky později). Pak jsme nejedli téměř vůbec.

Co chci říct je, vemte si raději víc – nemusíte to všechno utratit.

Ještě v rychlosti o zmiňované agentuře. Solidní jednání, ale ty nabízené pokoje jsou fakt malé, některé i bez oken, ale zato jsou ve velkých barácích, většinou na úrovni.

Hledání práce v Londýně

Ani jsme se nerozhlídli a už jsme hledali práci. Marťa si našla práci v rychlém občerstvení Make mine (do mekáče a podobných se jen tak nedostanete – chtějí moc kvalifikované lidi 🙂 ). Stálo nás to sice trochu úsilí (několika denní roznášení CV), ale stálo to za to. Toto bylo nejlepší období. Nosila mi domů z práce bohaté večeře a někdy i oběd:-) O týden později jsem si našel práci i já – ve skladu v Sainsbury. 7,5 liber na hodinu, super. Měsíčně sem měl příjem takových 40 tisíc Kč.

Hned na úvod se objevil technický problém, kdy mi přišel šek na adresu, odkud jsme se později přestěhovali. Trvalo doslova měsíc s neustálým urgováním vedení, než výplata konečně dorazila na můj účet. Měli jste vidět tu chuť pracovat. A další věc. Jakmile si najdete práci, začněte si vyřizovat NIN číslo (nebo už i předtím – trvá to). To je číslo, které potřebuje každý, kdo tam chce dělat legálně. Kupte si taky simkartu. Je to levné, stojí 10 liber. Jo a taky samozřejmě bankovní účet. My si ho zřídili u Barclays a můžu nejen za sebe doporučit.

Dovolená v Londýně

Toto období trvalo krátce, ale stihli jsme si částečně užívat. Marťa pak přišla o práci, další si našla za další 2,3 týdny, taky ve skladu. Je tedy jasné, že sklady jsou „In“ a je tam poptávka a šance na úspěch.

Kdybychom měli práci zajištěnou, jen si užíváme. 🙂 takhle to nebylo jednoduché (naše zábava byla většinou otevření pivka nebo vína v jednom z několika krásných parků, které Londýn nabízí).

Ale byly i chvíle, kdy jsme se poflakovali po Tower bridge, šli na London eye za 20 liber na osobu, nebo si půjčili loďku v Hyde parku za 10 liber na osobu 🙂 A spousta dalších zážitků.

hyde park londyn


Na co jen tak nezapomenu je chvíle, kdy jsem jel trochu jinak z práce. A zabloudil jsem. Kolem půlnoci jsem volal domů Marti, ať mě trochu nasměruje, kterými busy jet domů. Navíc jsem neměl peníze. Už si nepamatuju, jak se to stalo, ale jeden zaměstnanec MHD, tmavé pleti, mi na ten bus půjčil. Díky němu jsem nespal někde venku. Obecně tam jsou černoši milí a přátelští.

Výlet v Londýně hodnotím jako kladně a to hlavně díky získaným zkušenostem. Strávili jsme tam skoro 4 měsíce a dovezli si domů nějaký ten peníz.

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓