Cestujeme lépe, jinak, ekoturisticky

masajove

Máte rádi dovolenkování a cestujete i do vzdálenějších zemí v Asii nebo nebo Africe? Poznali jste již mimoevropské kultury? Máte vztah k přírodě? Pak máte předpoklady stát se „lepším“ cestovatelem.
Vyjet do rušného města nebo někam na vesnici, někam do neznáma, obojí si zaslouží jiné druhy chování. Jak příliš nezasahovat do života místních?


Necestujte letadly ale vlakem

Ve světě je trendem tzv. pomalé cestování. Lidé jezdí na méně míst, za to ale na každém stráví více času. To není zas tak špatná představa.

Dávejte, ale správně

Hodně cestovatelů bere, převážně do exotických dovolených spoustu sladkostí, použitého oblečení, knihy, propisky, atd. Ač se to nezdá, má toto neblahé účinky, jako třeba spuštění konfliktu v dané komunitě. Příkladem může být šarvátka mezi masajskými ženami, které se praly o tričko.

Eko turistika

Šetrné chování k přírodě a přátelské chování k místním lidem.

Řekněte NE plastům

Nadpis mluví sám za sebe. Nevyhazujte odpadky na zem, do přírody. Než podepíšete smlouvu s cestovní kanceláří, ptejte se sami sebe, provádní Vaše agentura činnosti, které jsou v souladu s přírodou? Jsou výlety, poskytující agenturou k užitku? Třeba k podpoře, pomoci, ochraně dané destinace. A za třetí, zaměstnává místní průvodce, nebo cizí?

Podpořte lokální ekonomiku

Domácí produkty nebo suvenýry sice nejsou nejlevnější, ale jejich zakoupení přinese jejich ekonomice lepší výsledky. Tady ale pozor, mnoho stánkařů nakupují věci z Číny, protože jsou levnější, a omezují tak rozvoj místního trhu. Ničí kulturu a výrobci těchto suvenýrů přicházejí o práci. Dávejte si ale prosím pozor, co nakupujete. Zkuste se vyhnout koupi např. krásných mořských mušlí nebo výrobků ze živočichů a dělat si z nich suvenýry.

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓