Rakija, či Travarica? V Česku si to nekoupím

rakija

Rakija, alkoholická ovocná pálenka, o které Vám jihoevropané dokážou vyprávět celé hodiny. Známe ho hlavně z Chorvatska nebo Turecka, ale pije se i v Albánii, Bosně a Herzegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Makdedonii, či v Srbsku.

Rakija obsahuje kolem 40% alkoholu, nicméně ta domácí může mít 50-60% a to už s Vámi v letních dnech už něco udělá.

Je parný večer a místo, abych psal např. O okurkové limonádě nebo ledové tříšti, píšu o tvrdém alkoholu. Můžete to brát jako takový tip, co na dovolené ochutnat. Jednou z výhod je totiž to, že má léčivé účinky. Rakija může pomoct při trávicích a zažívacích problémech. Tento nápoj lze použít i při úrazech, můžete si jím potírat tržné ranky, ekzémy nebo si jen namazat klouby. A hlavně – pomáhá při nachlazení.

Dovolená v Chorvatsku

Kde se pije Rakija nejčastěji jsou samozřejmě rodinné oslavy. Cena na českém trhu vychází kolem 500 Kč, např. V chorvatsku 15 kuna.

A co takhle travarica?

Travarica je čistý vinný destilát, taky s obsahem alkoholu 40%. Přidané bylinky dodávají tomuto ojedinělému nápoji žlutozelenkavou barvu. Travarica se pije jako aperitiv, nebo i jako digestiv (nápoj, který má utišit žaludek 🙂 ) Bohužel tahle chuťovka není levná záležitost tady v Česku, našel jsem cenu na croatiatrade.cz a to 515 kč. To si raději zajedu do toho Chorvatska, což je nejblíž.

Dovolená na Rabacu

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓