Letíte poprvé? Jak postupovat před odletem

Ničeho se nebojte, není to o nic složitější, než cestování vlakem. Co může dělat problém, je cesta zpátky z většího letiště – to může trvat, než se zorientujete.

Zásada číslo 1: Když se uvádí „buďte na letišti 2 hodiny před odletem“, tak se to myslí vážně:)


Jaký je teda ten postup?

Máte už voucher na letenku, na ubytování, doklad o cestovním pojištění u sebe? Pokud ne, stavte se pro to ještě na letišti do příslušné cestovní kanceláře.

Zajímavé dovolené
  • Teď se podívejte, kde se stojí fronty. Pravděpodobně tam, kde je fronta nejdelší, je i Váš odlet. To zjistíte na displeji, který je u každé odbavovací přepážky – bude tam Váš čas odletu a cílová destinace. Paní Vás pozdraví, Vy jí dáte voucher na letenku a občanku nebo pas (občanka stačí na cesty po EU), a nakonec odložíte své kufry na pás.
    A teď přijde okamžik pravdy. Vaše zavazadla se zváží.

Pokud váha přesáhne limit, který jste si zakoupili – Vaše jídlo musí z kufru ven:)

Jestli bude vše v pořádku, paní Vám dá palubní lístek s číslem odletové brány, časem nástupu a číslo k sezení v letadle.

    • Zatím jste odložili jen kufry, příruční zavazadlo ještě máte (možná to vypadá složitě, ale paní/ slečna Vám bude dávat pokyny sama). S příručním se tedy pomalu vydáte k pasové kontrole (to časově nejtěžší máte za sebou). Tam zavazadlo opět položíte na pás, spolu s věcmi, co máte po kapsách, čili klíče, mobil, mince, ale i opasek. To vše přejede scenerem neboli taky detekčním rámem, a jestli je vše v pořádku, tak už jste skoro za vodou.

 

    • Následně už jdete do čekací haly nebo také celního prostoru, kde si dáte panáka a už jen čekáte na přílet letadla. Toho panáka, ale i další věci jako časopisy nebo jídlo, si můžete vzít s sebou do letadla.

 

    • Po příletu letadla už jen předložíte svoji palubní vstupenku a můžete vyrazit.

 

  • Příruční zavazadlo schováte do příslušného boxu u Vašeho sedadla. Mělo by se tam vlézt. Ale zažil jsem, že až v celním prostoru paní zjistila, že je její zavazadlo moc velké (byla tam zkušební přihrádka). Bohužel nevím, jak to přesně dopadlo – nejspíš ho pořádně zmáčkla:)
Zajímavé dovolené

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓