Jamajka – Karibik – Bolt – Reggae a rum

Jamajka – Karibik – Bolt – Reggae a rum
(88.57%)7

Dopřejte si chvíli relaxu… a nechte se příjemně překvapit, jaká tato země vůbec je. Při zmínce o Jamajce se vám možná vybaví světoznámý sprinter Usain Bolt a jeho fenomenální výsledky na stometrové trati. Pokud je to ale všechno, co máte v duchu s Jamajkou spojené, pak by byla škoda nedozvědět se o této fascinující perle Karibiku něco víc. Třeba vás následující řádky navnadí k návštěvě nové dovolenkové destinace.

jamajka

Země dřeva, vody a otroků

Domorodí Arawakové, kteří se na třetí největší ostrov v souostroví Velkých Antil podle archeologů dostali kolem roku 650, nazvali toto místo „Xaymaca“, což znamená „země dřeva a vody“. Mírumilovné indiánské obyvatelstvo obývalo Jamajku poklidně několik staletí, dokud jej na konci patnáctého století nepřekvapil příchod evropských dobyvatelů. Ostrov původně objevil proslulý mořeplavec Kryštof Kolumbus, posléze však připadl do rukou Španělů. Jamajská historie je od té doby poznamenána krvavými bitvami a násilnostmi, z nichž vítězně vyšli španělští kolonizátoři a z těchto osudových ran se indiáni již nikdy nevzpamatovali.


To, co po nich do dnešní doby zbylo, je všehovšudy několik desítek artefaktů roztroušených po archeologických muzeích. Třebaže Španělé si Jamajku v roce 1509 podmanili a učinili z ní vývozní centrum třtinového cukru a rumu, nakonec ji předali do rukou Britům. Čilí obchodníci s otroky pod vedením proslulého Henryho Morgana se državy nad Jamajkou rádi chopili a udrželi si ji až do roku 1947, kdy se země osamostatnila a stal se z ní autonomní stát s necelými třemi miliony obyvatel, kteří hovoří plynně anglicky. Většinou se jedná o potomky afrických otroků.

Dovolená na Jamajce

Exotická perla Karibiku

 Pláž ocho rios

Pláž Ocho Rios

Ponechme na chvíli stranou historii a podívejme se na Jamajku z čistě geografického hlediska. Ostrov totiž nemůže nabízet vhodnější podmínky pro nás Středoevropany, toužící po exotickém ráji s palmami, tropickým podnebím a mořským příbojem. Skalnaté pobřeží celého ostrova lemují fascinující korálové útesy, ke kterým je možno se potápět. Vnitrozemí s hornatým povrchem potom pokrývají rozsáhlé lány nefalšovaného pralesa plného divokých zvířat a vzácných druhů rostlin, z nichž ani zdaleka ne většina byla zatím prozkoumána a značná část žije právě zde jakožto endemit.

Obrázek jako z pohádky dokreslují dech beroucí scenérie vodopádů a vše doplňují komplexy vápencových a krasových jeskyní, přičemž pokud se neradi brodíte hustou vegetací, můžete strávit příjemné odpoledne na místních savanách s typickými kaktusy. A jedna překvapující perlička na závěr: nejběžnější zvíře, které na Jamajce potkáte takřka na každém kroku, jsou… kupodivu kozy. Kromě nich můžete na Jamajce zcela běžně pozorovat překrásné motýly a stovky druhů nádherných ptáků. Pokud je příroda vaším koníčkem, není nic snazšího než si zaplatit vstup do některé z několika přírodních rezervací a strávit v ní třeba celý den pozorováním a fotografováním vzácných živočichů.

Počasí kolem 30ti stupňů každý měsíc

Jak tam je? Ani se neptejte:-) Průměrné teploty se každý měsíc pohybují kolem 30 stupňů i nad. Teplota more kolem 26. Co se týká srážek, nejvíc sprchne v září – říjnu a nejméně v zimních měsících. Jamajka se nám tak řadí mezi naše TOP destinace, kam vyrazit v zimě🙂

V rytmu reggae a rumu

Nebyla by to však Jamajka jak ji známe, kdybychom se nezmínili o rumu. Typický alkoholický nápoj se zde vyrábí již odnepaměti a proslavil ho například výše zmíněný pirát Henry Morgan, na jehož počest se v roce 1944 začal vyrábět známý destilát Captain Morgan. Ochutnat tradiční rum můžete víceméně v každé jamajské osadě. A když už jsme u těch drog, není od věci připomenout marihuanu.

Konopí zde roste skoro jako plevel a tak se s ním můžete setkat v celé řadě místních kulinářských specialit. Jamajské hospodyně se nerozpakují přidávat konopí do obědů i večeří, muži z něj pro změnu vyrábějí lana a konopná vlákna tvoří součást oděvního materiálu.

Dovolená na Jamajce

Všudypřítomnost této halucinogenní látky možná přispěla k tomu, že jamajský životní styl je celkově velmi uvolněný a pomalejší, Jamajčané si například potrpí na pěknou hudbu. Právě z tohoto ostrova pocházejí hudební styly reggae a ska. Jednou slavnou osobností jsme článek začínali, druhou ho tedy ukončíme: fenomenální kytarista Bob Marley totiž proslavil nejen reggae, ale celou Jamajku po celém světě, a i to je důvod, proč byste si ji při svých prázdninových toulkách neměli nechat ujít. Stojí za to!

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓