Schody pro obry – zajímavost Irska

Schody pro obry – zajímavost Irska
(85%)4

O Giants Causeway jste pravděpodobně ještě neslyšeli, ani jste „to“ neviděli. V českém jazyce jde v překladu o „Obří schody„, nacházející se v severním Irsku. Jestli plánujete Irsko nebo severní část Anglie jako dovolenou, zapište si i toto jako tip, kam vyrazit. Fotky níže ale nejprve:

Co to je Giants Causeway?

Je to hodně specifický přírodní úkaz, který se řadí mezi tzv. „kamenné varhany“. Ty vznikly díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. Tady už možná zacházíme daleko a ani nám to nic neříká, proto česky řečeno – díky pradávné sopečné erupci někdy před 50ti miliony lety:-) Takových úzkých sloupců se v oblasti nachází přes 40 tisíc kousků.

Dovolená v Irsku

Zapsáno  na seznam světového dědictví

Sloupy jsou vysoké několik metrů, nejvyšší měří celých 12 metrů. Sloupy nejsou jen na pobřeží, ale sestupují i do moře, kde pokračují…

Jak se tam honem dostanu?

Protože se tahle kuriozita řadí mezi nejpopulárnější místa mezi návštěvníky Irska, dostanete se k ní velmi jednoduše – autem po hlavní silnici (Po asfaltce – ano, taky se nám to nelíbí). Můžete jet i autobusem, na kole nebo nejlépe – pěšky🙂

Legenda o vzniku na závěr – stručně a vtipně:-)

Byli žili 2 odvěcí nepřátelé. Finn a Bennandord. Manželka Finna vymyslela na Bennandorda past a to takovou, že jeden kámen přemalovala, aby vypadal jako steak. Ten mu potom při pozvánce na večeři naservírovala. Přizvala i své malé dítě a tomu už dala steak normální. Bennandord se do něj nemohl zakousnout a tak když uviděl, že její dítě to jí, pomyslel si, jak velký a silný musí být Finn, jeho nepřítel. A tak utekl přes schody (sloupy), a za sebou je zboural, aby ho Finn nemohl pronásledovat.

Dovolená v Irsku

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓