Být doma nebo jet k moři? A kdy? A jak na to?

Bude se jednat o first minute, last minute, all inclusive, týdenní dovolenou, 14 ti denní? A budete vůbec v Česku nebo v zahraničí a kde? Co tyto pojmy vůbec znamenají?
Možná jsem nadpis trochu přehnal, protože každý z Vás už nějakou dobu přemýšlí o dovolené a má tak aspoň trochu tušení, co si vybrat.


First minute

V podstatě opak last minutu, ale v Česku ne tolik využívaný způsob objednání dovči. First minute má spoustu výhod, jako:

  • až 20% slevy
  • možnost obrovského výběru z dovolenek.
    Má to ale i své zápory, které se mně osobně moc nezamlouvají:
  • složení kauce daleko před dovolenou – kauce je sice nižší, než když si zájezd objednáváte 14 dní před odjezdem, ale je tam. Doporučuji tedy objednávat u seriózních agentur, u kterých víte, že za půl roku ještě nebudou v konkurzu.
  • V lednu si zaplatím dovolenou na léto. Za půl roku se toho může stát hodně.

Last minute

Opak first minute. Největší výhodou jsou slevy v řádu desítkách procent. Last minute zájezd je jinak úplně stejný, jako normální zájezd. Víte všechno dopředu, až na to, že se to dozvíte tak dva týdny před odjezdem. Princip last minute totiž spočívá v tom, že Vám cestovní agentura nabízí dovolenou na poslední chvíli. Chce ji regulérně prodat. Buď je toto jen náhrada za slovíčko „sleva“ a nebo se společnosti snaží vyrovnat nevyčerpané kapacity a tímhle způsobem svou bilanci trochu srovnat.

Jak poznat Last minute od slevy?

Jednoduše. Last minute zájezdy mají termíny cca do 2 týdnů, zatímco slevy, označované též „last minute zájezdy“ nabízejí termíny dovolených třeba až za měsíc a víc.
All exclusive – neboli všechno v ceně. Snídaně, oběd, večeře. Minimálně. Některé hotely nabízejí nonstop přístup k občerstvení, většinou k pití.
Jet na dovolenou na týden nebo 14 dní? Dnes cestuje hodně mladých párů a ti si chtějí užívat. Ačkoli se průměrně dovolené zkracují, mladí si je prodlužují. Cestovní agentury by podle toho měli začít přizpůsobovat svou nabídku služeb.

Zůstat v Česku nebo vyjet do zahraničí?

Spousta Vašich známých jezdí k moři, jejich fotkami je zaplaven celý internet, nicméně přijdou roky, kdy nikam nepojedou. Je to normální. Ne každý má ročně k dispozici cca 40 tis. Kč (pro dvě osoby). A ne každý snese vedra vyvalování se na pláži:-)

Česká republika je krásná země a je tak trochu škoda, že hodně lidí chtějí nejdříve poznat zahraničí a až pak svou zemi. Jak Česko, konkrétně mě napadá Šumava nebo Český ráj, tak Morava – Beskydy nebo Jizerské hory  nabízí tolik možností využití, pro celou rodinu a levně.

Mám k dovči dotaz nebo zkušenost ↓